V sobotu 31. mája o 02:04 SELČ (00:04 UTC) došlo na Slnku k silnej slnečnej erupcii triedy M8.25, ktorá bola zaznamenaná v aktívnej oblasti AR 4100. Táto udalosť bola sprevádzaná výronom koronálnej hmoty (CME), ktorý už smeruje k Zemi.

Čo nás čaká?
➡️ Prvý dopad CME sa očakáva už v nedeľu 1. júna, s možnosťou okamžitých geomagnetických porúch triedy G3 (Silná geomagnetická búrka).
➡️ V pondelok 2. júna by sa podmienky mohli ešte zhoršiť a dosiahnuť úroveň G4 (Veľmi silná búrka).
➡️ Ustupovanie aktivity sa očakáva v utorok 3. júna, hoci stále sú možné nižšie úrovne búrky G1–G2 (Mierna až stredná).
Spoľahlivosť predpovede smerovania CME k Zemi je vysoká, no presné načasovanie a intenzita môžu kolísať. Takéto podmienky vytvárajú výbornú šancu na pozorovanie polárnej žiary aj v strednej Európe, vrátane Slovenska – hlavne v noci z nedele na pondelok a z pondelka na utorok.Erupcia a prichádzajúca CME sú porovnateľné s mimoriadnou udalosťou z mája alebo novembra 2024, kedy bola polárna žiara pozorovateľná až v južnejších oblastiach Európy.

Bude priať k tomu aj počasie?
Počasie však nemusí priať každému. Zvýšená oblačnosť sa očakáva najmä na západnom a severnom Slovensku, kde môžu večer prechádzať silnejšie búrky. Tie môžu vznikať nielen cez deň, ale aj počas nočných hodín.
Napriek tomu sa v niektorých oblastiach môžu vytvoriť tzv. „diery v oblačnosti“, cez ktoré bude možné žiaru pozorovať. Odporúčame sledovať lokálne predpovede počasia a priebežne aktualizované správy o stave oblohy.
Podrobnosti o očakávaných búrkach a aktuálnej viditeľnosti prinesieme v samostatnom príspevku.
Akékoľvek vaše fotografie budú naozaj vítané. My tie najkrajšie vyberieme a zverejníme ich na portáli Meteo Slovensko a MeteoPočasie.sk
Komentáre