Atmosférická situácia nad Európou sa začína výrazne meniť a v nasledujúcich dňoch očakávame výskyt širokého spektra nebezpečných poveternostných javov. Medzi nimi budú predovšetkým silné prívalové zrážky, krupobitie väčších rozmerov a nárazový vietor. Prvé vážnejšie prejavy tohto vývoja zasiahnu už v sobotu západnú Európu vrátane Českej republiky. Na Slovensku sa síce zajtra ešte nepredpokladajú výraznejšie nebezpečné javy, v horských oblastiach však nie sú vylúčené lokálne prehánky či búrky. Tie najhlavnejšie prídu už v nedeľu, a tu už nastáva značný problém…

Sobota: Predovšetkým pokojné počasie, no s možnosťou ojedinelých búrok
Počas soboty očakávame prevažne polojasnú až polooblačnú oblohu. V priebehu dňa sa však na severe územia môže miestami zväčšiť oblačnosť, pričom ojedinele sa môžu vyskytnúť prvé prehánky alebo slabé búrky. Tie by však nemali dosahovať výraznejšiu intenzitu. Maximálne denné teploty na juhozápade Slovenska sa budú pohybovať okolo 30 °C.
V nedeľu to vypukne. Hrozia nám nebezpečné búrky
V nedeľu sa očakáva výrazná zmena charakteru počasia. Ráno síce ešte začne prevažne s malou oblačnosťou, no v priebehu dňa bude oblačnosti pribúdať. V popoludňajších hodinách sa predovšetkým na severe a východe Slovenska môžu začať tvoriť silné búrky, z ktorých niektoré môžu mať charakter superciel. Tieto javy môžu priniesť intenzívne zrážky, krupobitie a silné nárazy vetra. Zvýšené riziko výskytu nebezpečných búrok bude pretrvávať aj počas večera a noci, kedy sa zo západu (z územia Česka, Rakúska a Poľska) očakáva príchod rozsiahlejšieho búrkového systému, ktorý môže zasiahnuť severozápadné, severné a opäť aj východné oblasti Slovenska.
Na začiatku týždňa budú búrky najnebezpečnejšie
Začiatok budúceho týždňa, predovšetkým pondelok, by mohol predstavovať vrchol aktuálnej búrkovej situácie. V prípade, že sa predpovede naplnia, hrozí výskyt mimoriadne nebezpečných búrok s potenciálom spôsobenia výrazných škôd. Okrem prívalových dažďov a krupobitia môže dôjsť aj k výskytu veľmi silného vetra, s nárazmi prekračujúcimi 90 km/h. Nie je vylúčené, že cez územie Slovenska prejde organizovaný búrkový systém (tzv. MCS – mesoscale convective system), ktorý by mohol priniesť intenzívne búrky na veľkom území.
Záver
Situácia je zatiaľ veľmi dynamická a bude si vyžadovať podrobné sledovanie v nasledujúcich hodinách a dňoch. Odporúčame priebežne sledovať oficiálne meteorologické výstrahy a vývoj počasia, najmä v nedeľu a v pondelok, kedy je riziko výskytu nebezpečných búrok najvyššie.
Komentáre