METEOROLÓGIA: Ako vzniká búrka a aké typy búrok rozoznať ? Prečítajte si náš dlhý článok
Dnes si povieme, ako sa správať pred blížiacou sa búrkou a ako takáto búrka vzniká. Dúfam, že táto poučná informácia vás postaví na nohy.
Vznik búrky:
Búrkový oblak Cumulonimbus vzniká rovnako ako iné cumuly, akurát v zrýchlenom štádiu. Keď sa vodná para kondenzuje a premieňa na vodu, uvoľňuje sa pri tom viac tepla, než sa pri rozpínaní teplého vzduchu stráca. Oblak rastie do výšky (väčšina prípadov dosahuje bežnú výšku cca 11 km), až na hranici tropopauzy, kde je veľká teplotná inverzia. Čiže sa zachytí pod trojitým „skleneným stropom“. Výška tropopauzy sa pohybuje od 9 km nad pólmi do 17 km nad rovníkom. Najvyššie štíty vyzerajú oproti niektorým Cumulonimbusom ako trpaslíci a tieto oblaky sú viditeľné aj na vzdialenosť až 300 km.
Fyzikálne vlastnosti a vývoj (odbornejšie vysvetlenie):
Môžeme si povedať hneď na začiatku, že životný cyklus od začiatku do konca netrvá viac ako 90 minút (okrem búrkových systémov, pre ktoré toto pravidlo neplatí!), takže väčšina búrok v diaľke k nám ani nikdy nedorazí. Vzdialené, izolované búrky nám ponúkajú skvelú príležitosť sledovať ich vývoj. Začnime s hľadaním Cumulov (Cumulus Congestus), ktoré narastajú skôr vertikálne než horizontálne. Pri pozornom sledovaní zachytíte moment, keď sa premenia na oveľa zlovestnejšie. Majú jasne ohraničené zaoblené vrcholky ako, povedzme, ružičky karfiolu. Z tvaru oblakov sa dozvieme dve veci. Po prvé, či stále rastú do výšky, a po druhé, či je vrchná časť oblaku tekutá, pretože to je oveľa dôležitejšie, než by sa nám mohlo zdať. Sledujme to. Hoci oblak stále rastie do výšky, v určitom bode sa jeho vzhľad začína meniť a jeho okraje sa rozostria, odrazu vyzerá roztrhnuto a pripomína cukrovú vatu. To nie je náhoda! Pretože to znamená, že sa mení na kryštáliky ľadu, kde došlo k záporným hodnotám (väčšinou už vo výške 6 km sa vytvárajú kryštáliky ľadu). Keď vrch Cumulu zamrzne, začne sa nabíjať energiou a môže sa premeniť na potenciálne nebezpečný Cumulonimbus.
Sledovať ho treba ďalej a uvidíte, ako narazí do stropu tropopauzy a začne sa pod teplotnou inverziou rozlievať horizontálne. Presne pre toto má Cumulonimbus plochý vrch a pripomína nákovu.
Vnútri búrkového oblaku prevládajú silné vzostupné a zostupné prúdy. V týchto prúdových „výťahoch“ sa môžu práve formovať krúpy. Tieto vertikálne mohutné búrky dokážu stúpať s rýchlosťou až 13 metrov za sekundu, najmä keď prevládajú naozaj silné vzostupné prúdy. Vieme im vyčítať aj to, že niekedy sú vzostupné prúdy také prudké, až dvíhajú vzduch nad oblakom; ten sa ochladí a skondenzuje, vytvorí sa tzv. čiapka. Hovorí sa jej pileus. Keď nad vysokým Cumulom zbadáte pileus, je to znamenie, že sa formuje búrkový oblak. Keď sa ďalej formuje, vzostupné prúdy „fúkajú“ ďalej a tlačia vrch hlavného oblaku nahor. Ponad nákovu búrkového oblaku pretŕča oblačná vypuklina, ktorá indikuje mimoriadne silné vzostupné prúdy, ktoré sú typické pre silné búrky.
Vedeli ste, že:
Tak, ako sme písali vyššie, vzniká rovnakým spôsobom. No pre takéto typy búrok sú potrebné aj iné fyzikálne vlastnosti. Jednou z nich je vertikálny strih vetra:
Shear (vertikálny strih vetra):
Vertikálny strih vetra s rastúcou výškou je základom pre vznik extrémnejších búrok ako sú supercely. Tento strih musí byť dosiahnuteľný vo výške 5 až 6 km s rýchlosťou aspoň 15 m/s a viac. Je pochopiteľné, že čím je vertikálny strih vetra s rastúcou výškou silnejší, tým sa supercelárne búrky správajú agresívnejšie a ich základňa má výraznejší tvar.
Helicita (SHR ^m²/^s²):
Druhý parameter, ktorý sa najčastejšie vyskytuje hlavne v dynamických podmienkach (vertikálny strih vetra). Čím je helicita vyššia, tým je väčšie riziko stáčavosti a vytvorenia veľmi zlovestnej búrky s nízkou a hrôzostrašnou búrkovou základňou. Táto základňa indikuje hlavne vznik možného tornáda. Tento parameter je pre každého záujemcu o meteorológiu unikátny.
Ďalšie typy búrok
Máme niekoľko typov superciel, v počte 3, a každá sa s niečím líši:
LP (Low Precipitation) supercela:
V nej dominujú výstupné prúdy, avšak zostupné sú takmer neexistujúce, alebo sú veľmi slabé. Napriek tomu dokáže prinášať časté prepady studeného vzduchu (microburst), ktoré vedú k veľmi silným nárazovým vetrom, no za to je charakteristická tým, že prináša slabé zrážky. Môže však prinášať obrovské krúpy. Vzhľadom na absenciu zostupných prúdov sa na nej tornáda prakticky vyskytujú veľmi zriedkavo.
CS (klasická supercela):
Na nej prevláda výstupný prúd a dokonca dvojité zostupné prúdy. Táto supercela je sprevádzaná veľmi silnými zrážkami, krúpami a silným nárazovým vetrom. V nej sa kvôli zostupným prúdom najčastejšie vyskytujú tornáda. Na čelnom zostupnom prúde vzniká obvykle na severovýchode a je sprevádzaná zrážkami. Tylový zostupný prúd je bezzrážkový, iba jeho záverečné štádium je so zrážkovou činnosťou.
HP (High Precipitation) supercela:
V nej dominujú výlučne len zostupné prúdy. Tento typ búrok je najextrémnejší zo všetkých druhov superciel. Prináša veľmi silné nárazové vetry ničivého typu (až o sile orkánu!). Obrovské krúpy a extrémna blesková aktivita s stovkami bleskov za minútu sú príznačné pre tento typ. Prináša však aj extrémne prívalové lejaky. Na tomto type sa častejšie vyskytujú tornáda, avšak menej často ako pri type CS supercely. Horším faktom je aj to, že často sú ukryté v zrážkovej stene, a preto ľudia do poslednej chvíle nevedia, či sa vyskytuje tornádo.
Pre zaujímavosť, aby ste sa vedeli orientovať podľa bleskov, vám prezradíme niekoľko zaujímavých inštrukcií, ako rozpoznať blesky podľa farby:
- Biely blesk: suchý
- Žltý blesk: plný prachu
- Červený blesk: dážď
- Modrý blesk: krúpy
Ako záver, si povieme ako sa chrániť pred búrkami:
Ak hrozia búrky s bleskami, hľadajte úkryt. Auto či stodola sú bezpečnejšie než pobyt na otvorenom priestranstve. Avšak nesmiete sa dotýkať kovových predmetov. Vzdiaľte sa od vysokých objektov, ako sú stromy, a ak je to možné, snažte sa dostať čo najnižšie. Ak ste vo vode, vyjdite z nej a vzdiaľte sa od nej. Nedržte nič kovové, ako som spomenul vyššie, a ak je riziko bleskov vysoké, dočasne sa zbavte všetkého, čo má kovové časti, ako napríklad palíc či batohov s kovovým rámom.
Dúfam, že táto anatómia meteorológie vás dobre poučila a ja som vám len vďačný, že ste čítali až do konca. Pekný zvyšok večera.
Komentáre